Hipp, hipp Susanna! Førr ei dame!

Idag feirer metodister Susanna Wesley som ble født 20. januar 1669.  Hun holdt aldri en preken, ga ut en bok eller grunnla en kirke, likevel er Susanna kjent som metodismens mor. Ikke bare var hun den yngste av 25 søsken, men hun fødte også selv (minst) 19 barn. 11 vokste opp, og hun inspirerte de to av sønnene, John og Charles, til å bli mektige åndelige ledere – og til å starte metodistbevegelsen som vår kirke er et resultat av!  Førr ei dame!

 United Methodist Communications har laget en kort og fin video om Susanna, og den kan og bør du se her:

Og vi «låner» følgende fra vår kirkes General Commission on Archives & Histrory :

Susanna var selv datter av en fremtredende dissenter-prest. Strålende, vakker og viljesterk, hun hadde en dyp innflytelse på barna sine og dermed på metodistbevegelsen. Hun var den hengivne moren til minst nitten barn, hvorav ti levde til voksen alder.

Da barna var små, utviklet hun en bemerkelsesverdig og effektiv metode for utdanning og åndelig næring. Etter hvert som de ble eldre, skrev hun manualer for dem om emner som Guds egenskaper, Den apostoliske trosbekjennelse og Den Hellige Ånd. John, Charles og de andre barna stolte på hennes kloke råd om åndelige, teologiske og personlige spørsmål.

Her er et knippe Susanna-sitater fra noen av de mange brev hun skrev:

«Som egenvilje er roten til all synd og elendighet, så forsikrer det som verdsetter dette hos barn deres etter elendighet og irreligion; uansett hva som hindrer og ødelegger det, fremmer deres fremtidige lykke og fromhet.» Fra et brev til sønnen John, juli 24, 1732, som beskriver hennes metode for barneoppdragelse

«En kristen burde, og gjør det i alminnelighet, samtale med verden som en fremmed i et gjestgiveri; han vil bruke det som er nødvendig for ham, og glede seg over det han uskyldig kan, men samtidig vet han at det bare er et gjestgiveri , og han vil bare være lite opptatt av hva han møter der, for han tar det ikke for sitt hjem.» Fra et brev til sønnen Samuel, rundt 1704

«Prøv i alle ting å handle etter prinsipper, og lev ikke som resten av menneskeheten, som går gjennom verden som strå på en elv, som føres den veien strømmen eller vinden driver dem.» Fra et brev til sønnen hennes Samuel, oktober 1709

«Ta denne regelen: hva enn som svekker din fornuft, svekker ømheten i din samvittighet, skjuler din følelse av Gud, eller fjerner gleden av åndelige ting; kort sagt, hva som øker styrken og autoriteten til kroppen din over ditt sinn, den tingen er synd for deg, hvor uskyldig den enn er i seg selv.» Fra et brev til sønnen John, juni 1725

«For min egen del, etter mange års søk og undersøkelser, fortsetter jeg fortsatt å betale min hengivenhet til en ukjent Gud. Jeg tør ikke si at jeg elsker ham; bare dette, – jeg har valgt ham for min egen lykke, mitt Alt, mitt eneste gode; med et ord, – for min Gud.» Fra et brev til sønnen John, 1. januar 1733.

Susanna Wesley – metodismens mor

—-